Jak se chránit před modrým světlem?

Modré světlo je naprosto přirozenou součástí našeho života. Díky modrému světlu naše tělo bezpečně rozezná, zda je právě den či noc, produkuje a reguluje spánkový hormon, který se nazývá melatonin a hlavně tlumí naši bdělost a pozornost.

Přes den se bez modrého světla neobjedeme, ale před spaním bychom ho měli výrazně omezit. Někteří z nás jsou modrému světlu vystaveni nadměrně a to z mnoha různých důvodů. Víte, jaké jsou zdroje modrého světla?

Modré světlo na nás nezáří jen z přírodních zdrojů, ale v dnešní době především z elektronických zařízení, která se stala již naším neodmyslitelným společníkem. Jedná se o zařízení, jako jsou naše chytré telefony, monitory notebooků, počítačů, tabletů nebo třeba televize. Může se však jednat i některé typy žárovek, zářivek a jiného osvětlení.

Rozdíl je především v tom, zda se díváte na monitor třeba jednu hodinu nebo je koukání do počítače vaší pracovní náplní a strávíte koukáním na obrazovku 8 hodin v práci a poté v nejhorším případě vyplníte zbytek dne telefonem a večerním filmem u televize. Avšak krátkodobé sledování televize a práce s elektronickými zařízeními nemají na vaše oči žádný škodlivý dopad.

Rizika modrého světla

Modré světlo dokáže ovlivňovat náš biorytmus, především pak vyplavování množství hormonu melatoninu – tzv. spánkového hormonu. 

Melatonin našemu tělu říká, kdy máme být v pozoru a kdy je čas na to jít spát. Světelné zdroje, především s modrým a zeleným spektrem světla, produkci hormonu potlačují a pak trvá, než naše tělo večer “vypne”.

A jak se tedy chránit?

Máme pro Vás několik preventivních tipů, které Vám pomohou se před modrým světlem ochránit. Při práci s elektronickými zařízeními dodržujte pravidlo 20-20-20. Podle tohoto pravidla byste si každých 20 minut měli udělat dvacetisekundovou přestávku ve sledování obrazovky a dívat se na 20 stop (6 metrů) vzdálený objekt. Vaše oči i Váš mozek se tak uvolní a budou moci lépe reagovat.

 

Další tipy: