Proč si pořídit brýle proti modrému světlu?

 

Modré světlo na nás září naprosto přirozeně z přírodních zdrojů, používáním elektronických zařízení, jako jsou počítačové obrazovky, mobilní telefony, notebooky a další, jeho intenzitu ještě zvyšujeme, a pak máme problémy s usínáním nebo bolestí hlavy. Pomohou brýle blokující modré světlo? A jak?

Na světlo lze nahlížet z několika různých pohledů. Jedním z nich je viditelné světlo, je to elektromagnetické vlnění o určité vlnové délce a frekvenci. A právě tyto veličiny určují, jakou barvu pro nás bude světlo mít. Modrá barva světla má vyšší frekvenci, tudíž je pro náš organismus mnohem agresivnější než například světlo bílé. Jedním z problémů je zvyšování nestability slzného filmu. To vede k zarudnutí očí, pálení očí a k nadměrnému slzení.

Jak pomůžou brýle blokující modré světlo?

Brýle uleví od od pálení očí a bolesti hlavy. Také zlepší kontrast barev a zaruší tak komfortnější vidění. Výhodou je, že takové brýle odfiltrují tu nejvíce agresivní část viditelného světla a ulevují tak očím. Protože modré světlo v takové míře, jako jej máme ze zářivek a digitálních zařízení, pro nás úplně přirozené není.

Brýle fungují na všechny digitální zařízení stejně. Jsou tedy vhodné nejen na práci na počítači, ale i na jakékoliv jiné obrazovky, které vyzařují modré světlo, takže se doporučuje používat i na mobilní telefony, tablety nebo televizi.

Kdy si brýle pořídit?

V tomto případě není potřeba čekat až vás začnou pálit oči či začnete pociťovat jiné příznaky. Brýle se doporučují především jako prevence, tudíž je každý může začít nosit kdykoliv při práci u počítače nebo při užívání telefonů a tabletů.

Brýle lze poté nosit celý den. I když se to na první pohled nezdá, tak nejvíce modrého světla je v přírodě naprosto přirozeně během dopoledne. Brýle vždy používejte při práci na počítači nebo při využívání jiné elektroniky, která modré světlo vyzařuje.

Jak přes brýle uvidíte?

Brýle s filtrem proti modrému světlu jsou lehce zbarveny do žluta, což je právě i funkcí těchto brýlí. Tohoto zbarvení se není třeba obávat, protože uvidíte stejně jako přes čiré čočky.Jakožto běžný uživatel zabarvení brýlí všimnete pouze při prvním nošení a pak při každém dalším nasazení nebudete tuto skutečnost vůbec vnímat.

Stačí jen brýle?

Brýle účinně pomáhají snižovat negativní dopady především dlouhodobé práce s digitálními zařízeními, tedy v případech, kdy taková zařízení musíte používat třeba v práci i případně dlouhodobě v osobním životě, jako je například hraní her či jiné činnosti u počítače či televize. Co se práce týče, tak základem je mít správně ergonomicky uspořádané pracovní místo a dodržovat pauzy. Preventivním pravidlem je například pravidlo 20–20–20 (každých 20 minut se podívat na 20 sekund na objekt vzdálený 20 metrů – asi 6 metrů). Také se doporučuje alespoň 2–3 hodiny před spánkem již digitální zařízení nepoužívat nebo používat naprosto minimálně.

Dalšími opatřeními může být například nastavení intenzity a barevnosti světla v domácnosti a režimy nočního osvětlení, ale o tom zase jindy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení